Alzheimer Nedir?

Alzheimer Nedir? 1

Alzheimer, çoğunlukla yaşlılıkla beraber ortaya çıkan ve başta unutkanlık olmak üzere çeşitli zihinsel ve davranışsal bozukluklara yol açan ilerleyici bir hastalıktır. Alzheimer hastalığı bunama yapan hastalıklar içinde en sık görülen bozukluktur.

Belirtileri Nelerdir?

Alzheimer hastalığının ilk belirtisi çoğunlukla unutkanlıktır. Yakın zamana ait bilgileri hatırlamada ya da yeni bilgiler öğrenmede güçlük görülür. İlerleyen dönemlerde ise konuşma bozukluğu, karar vermede güçlük, kişileri tanıyamama ya da yolunu kaybetme gibi başka zihinsel sorunlar da görülmektedir. Belirtilere zaman geçtikçe davranış ve kişilik bozuklukları da eklenir. Özellikle hastalık ilerledikçe çoğu hastada depresyon, saldırganlık, huzursuzluk, hayaller görme, uyku bozuklukları ya da amaçsızca dolaşma gibi ruhsal sorunlar görülebilir.

Teşhis ve Tedavi;

Alzheimer belirtileri ile başvuran hastalara radyolojik ve laboratuvar incelemeleri ile Alzheimer teşhisi % 90 doğruluk ile konulabilmektedir. Nörologlar ve psikiyatristler, çeşitli testler, beyin filmleri ve laboratuvar tetkikleri sayesinde bugün büyük oranda kesin teşhis koyabilmektedir. Alzheimer hastalığını tamamen ortadan kaldırabilecek bir tedavi ne yazık ki yoktur. Fakat hastalığın ilerleme hızını yavaşlatacak veya durduracak bazı yeni tedavi yöntemleri bulunmaktadır. İlaç tedavisi, alzheimer hastalığını tamamen durdurmaz, bellek kaybı, çeşitli zihinsel bozukluk belirtilerinin hafiflemesini sağlar ve hastanın günlük yaşam aktiviteleri daha uzun süre korunur. Depresyon, huzursuzluk, uykusuzluk ya da hayaller görme gibi davranış bozukluklarını tedavi etmek için de uzun zamandır kullanılmakta olan çok sayıda etkili ilaç bulunmaktadır

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir