Akciğer Kanseri Nedir?

Akciğer Kanseri Nedir? 1

Akciğerlerdeki doku ve hücrelerin kontrolsüz şekilde çoğalması sonucu akciğerlerde tümör oluşmaktadır.Kontrolsüz çoğalan bu hücreler bulunduğu ortamda büyümekte ve etraftaki dokulara yayılarak hasar verebilmektedirler. Akciğer kanseri oluşumunda sigara içmenin de etkisi bulunsa da hiç sigara içmemiş bireylerde de akciğer kanserine rastlanmıştır. Akciğer kanseri; tüm kanser türleri arasında erkeklerde ölüme yol açan birinci, kadınlarda ise ölüme yol açan ikinci kanser türüdür.

Belirtileri Nelerdir?

Akciğer kanseri; hastalık ileri aşamalara gelmeden belirti göstermeden ilerlemeye devam edebilir. Belirti vermeden ilerlemesi de bu kanser türünün tehlikeli olmasında önemli rol oynamaktadır. İleri aşamadaki belirtiler arasında;
– Mevsimsel öksürük ve balgam şikayetlerinin süreklilik kazanması,
– Nefes darlığı,
– Balgamda kan görülmesi,
– Sırtta batma şeklinde hissedilen veya omuzlara yayılan göğüs ağrısı,
– Ses kısıklığı,
– Sebebi bilinmeyen kilo kaybı,
– Hırıltılı solunum,
– Yorgun hissetme,
– İştahsızlık
Gibi belirtiler yer almaktadır.

Teşhis ve Tedavi;

Akciğerlerinizde bir kitle olup olmadığını tespit edebilmek için öncelikle doktorunuz bazı testler isteyecektir. Eğer bir kitle tespit edilirse kitlenin değerlendirilmesi için PET/BT ve biyopsi istenecektir.Biyopsi incelemesi için akciğerdeki şüpheli bölgeden doku örneği çıkarılmaktadır ve mikroskop altında incelenmektedir. Biyopsi sonucunda hastaya akciğer kanseri tanısı konulursa bazı testler uygulanarak kanserin yayılımı ve evresi tespit edilmektedir. Kanser hücre tipine, yayılımın düzeyine ve hastanın performans düzeyine bağlıdır.

Tedavi yöntemleri;

– Destek tedavi,
– Cerrahi,
– Kemoterapi,
– Radyasyon tedavisi
Tüm hastalıklarda olduğu gibi akciğer kanserinde de erken teşhis tedavi üzerinde büyük rol oynamaktadır

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir