Bulimia Nervoza Nedir?

Bulimia Nervoza Nedir? 1

Bulimia Nervoza

Çoğunlukla 18-24 yaş aralığındaki genç kadınlarda, özgüven eksikliği olan, sık sık perhiz yapan kişilerde görülmektedir. Bulimia hastalığı, kişinin yemek yemeye karşı konrolünü kaybettiği, çok fazla yemek yediği bir yeme bozukluğudur. Kişi daha sonra kilo alımını engellemek için kusma ya da temizleme (laksatifler) gibi yollara başvurur. Bulimia rahatsızlığı olan kişilerde aynı zamanda anoreksiya da görülür.
Bulimia’nın kesin nedenleri henüz bilinmemektedir. Genetik, çevresel, kültürel ve psikolojik etkilerin neden olduğu düşünülmektedir.
Bulimia koylayca tedavi edilebilen bir ruhsal rahatsızlıktır. Hastalar düzenli psikoterapi ile normal bir yeme düzenine kavuşabilirler.

Bulimia Nervoza Belirtileri Nelerdir?

-Kısa sürede fazla yeme,
-Yediklerini kusma,
-Gizlice yeme,
-Depresyon,
-Kalp ritminde düzensizlik,
-Sinirlilik,
-Kiloda ani artış veya azalma,
-İntihar eğilimi,
-Aşırı egzersiz,
-Çok yedikten sonra bir süre hiç yememe belirtiler arasındadır.

 

Bulimia Nervoza Teşhis ve Tedavisi

Her üç bulimia hastasından biri psikoterapi ile kalıcı olarak tedavi edilebilmektedir. Küçük yaştaki hastalarda, hastanın görüşü alınarak hasta yakınları da zaman zaman terapilere dahil edilebilmektedir. Tedaviyi tamamlamak açısından gerekli görülürse ilaç kullanımı önerilebilir. Bunlar antidepresan ve anksiyete önleyiciler olabilir. Ayakta tedavi yeterli olmazsa yataklı tedavi de tavsiye edilebilmektedir.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir