Göz Çapaklanması Nedir?

Göz Çapaklanması Nedir? 1

Çapak, gözyaşının uzun süre göz kapakları arasında kalıp kuruması ile oluşan sümüksü yapıda, yapışkan bir salgıdır. Genellikle sabahları karşılaşılan bu durum normal olarak değerlendirilir. Fakat çapaklanma gün içerisinde de devam ediyorsa, bu duruma mikropların sebebiyet vermiş olabileceğini unutmadan doktor muayenesine başvurulmalıdır.
Gözde çapaklanmaya neden olabilecek birçok unsur vardır. Bunlardan en sık karşılaşılanı gözde mikropların neden olduğu iltihaplanmadır. Göz kapaklarında veya kirpik diplerinde oluşan mikroplar da çapaklanmaya sebebiyet verebilmektedir. Göz çapaklanması kimi zaman basit olabileceği gibi kimi zamansa başka rahatsızlıkların belirtisi olarak da karşımıza çıkabilmektedir. Göz çapaklanmasına sebebiyet verecek bazı rahatsızlıklar ise kornea iltihapları, gözyaşı kanallarının tıkanıklığı, korneada oluşan enfeksiyonlardır.

Tedavi Yolları Nelerdir?
Çapaklanmanın nedeni bakteriyel enfeksiyonlar ise antibiyotik damla kullanılabilir. Eğer çapaklanmanın nedeni gözyaşı kanallarının tıkanıklığı ise cerrahi müdahale ile açılması gerekir.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir